Piękne, czyste fugi w kilka chwil!

Jak utrzymać dom i życie w czystości? Z Nami nabierze to nowej jakości.
Post Reply
Justyna
Posts: 24
Joined: Fri Aug 09, 2019 11:30 am

Piękne, czyste fugi w kilka chwil!

Post by Justyna » Tue Aug 23, 2016 12:02 pm

Kuchnia i łazienka to pomieszczenia, w których na ścianach i podłogach królują płytki. Z uwagi na specyfikę tych wnętrz i częste zabrudzenia w nich powstające, jest to chyba jeden z lepszych materiałów, umożliwiających łatwe utrzymanie pomieszczeń w czystości. Wystarczy bowiem przetrzeć je płynem do mycia szyb lub niewielką ilością detergentu usuwającego kamień, by wyglądały jak nowe.
Znacznie trudniej jednak o utrzymanie w takim porządku fug… Te, choć początkowo wyglądają ładnie, po pewnym czasie niestety zamiast cieszyć nasze oczy, mogą przyprawić o zawrót głowy.
Na fugach w kuchni szybko osadza się kurz i brud, a w przypadku spoin w łazience również osad z wody. A jak wiadomo brud i woda, stanowią idealne warunki dla rozwoju bakterii i mikroorganizmów…
brudne.jpg


Szczególnie szybko brudzą się fugi w jasnych kolorach- bieli, beżu. Nie oznacza to jednak, że musimy rezygnować z tychże barw albo wymieniać spoiny na nowe..
Jak zatem pozbyć się brzydkiego nalotu i sprawić, by fugi znowu wyglądały pięknie?
Możesz użyć gotowych specjalistycznych środków przeznaczonych do czyszczenia fug, dostępnych w marketach budowlanych np. Sann Profi. Czyste fugi.
Preparaty te nie niszczą powierzchni glazurowanych, szkliwionych, a przy tym są łatwe w użyciu. Wystarczy płyn nanieść na fugi, odczekać kilka minut i zmyć. Preparat nie tylko usuwa brud, ale też zawiera składniki antybakteryjne i przeciwgrzybicze, zapewniając barierę ochronną przed szybkim tworzeniem się kolejnych osadów. Niemniej po takim zabiegu warto zaimpregnować fugi, wtedy się tak szybko nie brudzą.
fugi.jpg


Jeżeli nie posiadamy żadnego specjalistycznego środka, a zależy nam na szybkim usunięciu brudu z fug, możemy tego dokonać nawet bez wychodzenia z kuchni! U niemal każdej gospodyni znajdziemy w niej proszek do pieczenia. Tym razem nie wykorzystamy go do przyrządzenia pysznych wypieków, a właśnie do wyczyszczenia fug. Wystarczy
Wymieszać go z niewielką ilością wody i powstałą papkę nanieść na brudne spoiny. Aby uzyskać efekt czystej powierzchni trzeba odczekać około pół godziny a po upływie tego czasu zmyć proszek, używając wilgotnej gąbki albo ściereczki.



Jeśli zabrudzenia są większe, można je szorować przy użyciu miękkiej szczoteczki do zębów. Proszek do pieczenia przynosi dobre efekty w przypadku tłustego nalotu, kamienia, osadu z rdzy.

Podobne zastosowanie ma także soda oczyszczona znana także z usuwania nieprzyjemnego zapachu . Wystarczy fugi posmarować sodą wymieszaną z niewielką ilością wody, odczekać pół godziny, by roztwór wsiąkł w mikroszczeliny. Następnie przecieramy fugi octem. Wydzielający się dwutlenek węgla, pomoże w mechanicznym odrywaniu się brudu. Po kilkunastu minutach trzeba fugi zmyć czystą letnią.
soda.jpg

Do czyszczenia fug możemy użyć także tylko octu. Należy wymieszać go z wodą w proporcjach 1:2 , a następnie przygotowanym roztworem wyszorować fugi. Warto użyć do tego miękkiej szczoteczki do zębów. W przypadku silnych zabrudzeń można pozostaw ić roztwór na kilka minut i dopiero przystąpić do czyszczenia. Całość zmywamy, tak jak w przypadku powyższej mieszanki, wodą. –jeśli chcesz się pozbyć nieprzyjemnego zapachu octu możesz zastosować sok z cytryny.
Sprawdzi się on także przy jasnych fugach, gdyż posiada właściwości wybielające. Wyciśnięty sok należy nałożyć na fugi i odczekać około 10 minut. Po upływie tego czasu przecieramy fugi wilgotną ściereczką lub gąbką.
Aby wypróbować ostatni domowy sposób, trzeba zajrzeć do łazienki. Znajdziemy tam z pewnością pastę do zębów. Najlepiej sprawdzi się zwykła, biała pasta. Wystarczy wycisnąć ją na starą szczoteczkę do zębów i nałożyć na spoiny, delikatnie pocierając.
szc.jpg

Po kilkunastu minutach należy zmyć pastę letnią wodą.
A wy jak utrzymujecie fugi w czystości?

Post Reply