Plamy po długopisie- jak się ich pozbyć?

W jakiej temperaturze najlepiej prać dany materiał? Jedwab, bawełna itd.
Również usuwanie trudnych, pozornie nie do usunięcia plam.
Post Reply
Justyna
Posts: 24
Joined: Fri Aug 09, 2019 11:30 am

Plamy po długopisie- jak się ich pozbyć?

Post by Justyna » Wed Sep 07, 2016 12:52 pm

Zaczął się rok szkolny- czas intensywnej pracy, pisania, a co za tym idzie, także plam po tuszu. Problem ten rzecz jasna dotyczy nie tylko uczniów i ich rodziców, ale niemalże wszystkich nas. Któż bowiem nie pomazał choć raz długopisem ulubionej torby, spodni czy bluzki?
Oczywiście jak każdą plamę, tak i tę, najlepiej usunąć jak najszybciej. Czas nie jest naszym sprzymierzeńcem- znacznie trudniej będzie wywabić zaschnięte, stare ślady po tuszu.

Warto zatem od razu namoczyć plamę i starać się, by pozostała wilgotna, do czasu, gdy będzie można przystąpić do czyszczenia.
Jeśli tusz był wykonany na bazie wody, usunięcie śladów nie powinno sprawiać większych trudności. Jak to sprawdzić? Gdy plama jaśnieje po zmoczeniu wodą, oznacza to, że tusz jest na bazie wody.
Dziś podpowiemy jak usunąć niepożądane ślady po długopisie i uratować ulubione ubranie …
plama1.jpg

Sposób I
Zwilż tkaninę. Podłóż papierowy ręcznik pod i na zaplamionym miejscu, a następnie delikatnie przyciskaj do niego papierowy ręcznik, aby wchłonął tusz. Pamiętaj, by nie pocierać plamy, gdyż wówczas tusz głębiej wniknie między włókna materiału.

Sposób II
Przy użyciu małej gąbki nanieś na plamę niewielką ilość środku do prania lub preparatu do specjalnie do usuwania plam. Po kilku chwilach ślady po długopisie powinny zacząć znikać. Jeśli plama została całkowicie usunięta, wypierz ubranie w pralce.

Jeśli poplamiliśmy ubranie lub inną rzecz długopisem z tuszem niezmywalnym, potrzebne będą bardziej radykalne kroki- użycie lakieru do włosów, alkoholu salicylowego, kwasku bądź soku z cytryny. Uwaga- sprawdź najpierw w niewidocznym miejscu, czy dana substancja nie odbarwi materiału
plama.jpg
!


Sposób III
Tak jak w poprzednich propozycjach najpierw trzeba pozbyć się nadmiaru tuszu. Gdy plama wyschnie, podkładamy pod ubranie papierowy ręcznik. Następnie plamę spryskujemy z lakierem do włosów i usuwamy tusz, kładąc na plamie suchy ręcznik papierowy. Resztki powinny zniknąć w praniu.

Sposób IV
Na dżinsach i grubych materiałach sprawdzić się może zwykłe szare mydło, którym trzeba natrzeć plamę. Po upływie około godziny zaplamione rzeczy należy wyprać w pralce.

Sposób V
Plamy na skórzanych obiciach mebli najlepiej wywabić mleczkiem do demakijażu twarzy, lakierem do włosów lub zmywaczem do paznokci. Niekiedy może udać się nam usunąć plamę nawet za pomocą zwykłej gumki do ścierania, w przypadku gdy tkanina została zabrudzona długopisem żelowym.
A wy czego używacie do usunięcia takich plam?

BennyDrova
Posts: 0
Joined: Thu Aug 15, 2019 11:13 am

Re: Plamy po długopisie- jak się ich pozbyć?

Post by BennyDrova » Mon Sep 12, 2016 7:14 pm

Dobry wieczór.
Cieszę się, że w końcu ktoś się podjął tego tematu... Świetnie, że napisałaś, iż trzeba to wcześniej nawilżyć.
Bo jak zaschnie to już będzie po wszystkim... trzeba dziecku kupić nowe spodnie, czy nową koszulkę...
Na pewno zastosujemy się do Twoich porad i przetestujemy wszystkie sposoby.
Dziękuje i z chęcią przeczytam więcej takich życiowych artykułów:)
Pozdrowienia,
Jola

Justyna
Posts: 24
Joined: Fri Aug 09, 2019 11:30 am

Re: Plamy po długopisie- jak się ich pozbyć?

Post by Justyna » Wed Sep 14, 2016 7:30 pm

Bardzo mi miło, mam nadzieję, że sprawdzą się jak najlepiej.
Pozdrawiam
Justyna

Post Reply