Trudne plamy - buraki.

W jakiej temperaturze najlepiej prać dany materiał? Jedwab, bawełna itd.
Również usuwanie trudnych, pozornie nie do usunięcia plam.
Post Reply
Justyna
Posts: 24
Joined: Fri Aug 09, 2019 11:30 am

Trudne plamy -buraki.

Post by Justyna » Wed Sep 14, 2016 8:56 pm

Buraki to warzywa, które zarówno ze względu na swe walory smakowe i właściwości zdrowotne-zawartość żelaza, powinny na stałe zagościć w naszym jadłospisie.
Dużo rzadziej chcielibyśmy jednak mieć do czynienia z plamami, jakie bywa, że po nich pozostają…a buraczki jak wiadomo mają bardzo intensywny kolor.
Jeśli poplamiłeś ubranie sokiem z buraków, nie załamuj się! Większość śladów można usunąć, a więc- do dzieła!

Burak.jpg

Najważniejsze, by działać szybko- jak większość plam, tak i ta będzie trudna do usunięcia, jeśli zdąży wyschnąć, a płyn wniknie we włókna tkaniny.
Zamocz papierowy ręcznik wodą i przyłóż do plamy, by usunąć nadmiar soku. Pamiętaj, by nie pocierać nim za mocno, gdyż może to powiększyć plamę. Pozostałości usuń pod bieżącą, zimną wodą, do czasu aż woda przestanie być zabarwiona. Upierz ubranie tak, jak zawsze.

Możesz spróbować także domowych sposobów na usunięcie tego rodzaju plam. Zamocz kromkę białego chleba w wodzie i połóż ją na plamie. Właściwości chleba powinny pomóc wchłonąć buraczany barwnik. Następnie zmyj resztki soku tak jak w sposobie pierwszym.
Jeśli pozbycie się purpurowych plam nie powiodło się w pełni, powtórz tę czynność jeszcze raz.

Gdy domowe sposoby nie pomagają , sięgnij po specjalistyczne odplamiacze np. te marki Dr Beckmann- sprawdź najpierw, czy można je zastosować do danego typu tkanin.
W przypadku wyjątkowo trudnych lub zaschniętych plam z buraków można użyć boraksu( dostępny w sklepach chemicznych lub niekiedy w aptekach). Zanurz zaplamioną tkaninę w zimnej wodzie, a następnie posyp ją boraksem. Pozostaw substancję na noc, a na koniec wypłucz.

#buraki #plamy z buraka #usuwanie plam #sok z buraków

BennyDrova
Posts: 0
Joined: Thu Aug 15, 2019 11:13 am

Re: Trudne plamy -buraki.

Post by BennyDrova » Sun Sep 18, 2016 9:02 pm

O proszę, już są kolejne artykuły:) Muszę tutaj chyba częściej zaglądać:)
Akurat ostatnio buraczki były na obiad, tym razem obyło się bez plam.
Niestety przeważnie kończy się to tak, że pozostaje usuwanie plam z burakow odplamiaczem...
A według Ciebie Justyno szybkie wrzucenie ubrania do wody, zamoczenie go (bez uprzedniego usuwania plamy ręczniczkiem czy chlebem)
to dobry pomysł, a czy niekoniecznie?

Zamoczenie, a pozniej wiadomo - usuwanie plamy z burakow odplamiaczem. Ale jednak najbardziej mnie interesuje Twoje zdanie na temat samego zamoczenia.

Pozdrawiam,
Jola

Post Reply