Tłuste plamy na ubraniach.

W jakiej temperaturze najlepiej prać dany materiał? Jedwab, bawełna itd.
Również usuwanie trudnych, pozornie nie do usunięcia plam.
Post Reply
Justyna
Posts: 24
Joined: Fri Aug 09, 2019 11:30 am

Tłuste plamy na ubraniach

Post by Justyna » Fri Dec 30, 2016 5:53 pm

Święta to czas, gdy na stołach królują wiele smakowitych, ale też tłustych potraw- ryby w olejach, sałatki z majonezem i inne dania na bazie tłuszczu. Po takim ucztowaniu na pewno wielu z was pozostały na obrusach lub ubraniach nieestetyczne, tłuste plamy. Niestety to bardzo częsty rodzaj plam powstający podczas jedzenia i nie tylko tego świątecznego. Na szczęście istnieje wiele sposobów na ich usunięcie.Jak w wielu przypadkach, tak i tu warto sięgnąć do domowej szuflady- znajdziemy w niej produkty, które uratują nasza garderobę.
Istnieje kilka sposobów wywabiania tłustych plam. Jak w przypadku wielu zabrudzeń, tak i tu łatwiej usuwa się świeżą plamę, więc warto od razu przystąpić do czyszczenia..


Jednym ze skutecznych sposobów na tego rodzaju plamy zarówno na tkaninach delikatnych jak i bawełnianych jest mąka ziemniaczana. Zabrudzone miejsce posypujemy, odstawiamy na kilka minut. Po upływie tego czasu czyścimy gąbką lub szczotką i płuczemy w ciepłej wodzie.

Możemy polać plamę płynem do zmywania i delikatnie potrzeć . Następnie ubranie wrzucamy do pralki i pierzemy .

Pomocne będzie również szare mydło. Należy zwilżyć wodą zabrudzenie, potrzeć je kilka razy suchym, szarym mydłem i zostawić na kilka godzin. Po upływie tego czasu trzeba ubranie moczyć kilka godzin w gorącej wodzie z terpentyną – 1 łyżeczka terpentyny na 2 litry wody. Następnie wyprać w pralce.

Innym wartym uwagi sposobem na pozbycie się tłustym plam jest zastosowanie alkoholu.
Ubranie należy zamoczyć w wodzie, po czym zwilżyć zanieczyszczenie alkoholem, po czym uprać jak zwykle.
olej.jpg

Do trudniejszych plam można sięgnąć po benzynę. Warto pamiętać, że to silna substancja zatem sprawdzi się w przypadku tkanin bawełnianych, sztucznych i wełnianych.Pod zaplamione miejsce trzeba podłożyć papierowy ręcznik i delikatnie pocierać zaplamione miejsce wacikiem nasączonym benzyną. Na zakończenie ubranie należy wypłukać w ciepłej wodzie.

Jeśli domowe sposoby okażą się zawodne należy sięgnąć po chemiczne odplamiacze np. mydełko Dr Beckmann lub popularny Vanish.

Justyna
Posts: 24
Joined: Fri Aug 09, 2019 11:30 am

Artykuł 13

Post by Justyna » Mon Aug 12, 2019 10:38 am

Artykuł 13

Post Reply