Czyszczenie żelazka.

Jak utrzymać dom i życie w czystości? Z Nami nabierze to nowej jakości.
Post Reply
Justyna
Posts: 24
Joined: Fri Aug 09, 2019 11:30 am

Czyszczenie żelazka.

Post by Justyna » Wed Nov 09, 2016 5:47 pm

Żelazko to dosyć często użytkowany sprzęt domowy, dlatego trzeba pamiętać, by co pewien czas je wyczyścić. Kamień i brud osadzający wewnątrz urządzenia i na jego spodzie może nie tylko pobrudzić ubrania, ale również uszkodzić sprzęt. Podpowiemy, jak do tego nie dopuścić.
Przed wszystkim pamiętajmy, że nie czyścimy gorącego żelazka, gdyż nietrudno wówczas o poparzenie.


Jeśli mamy do czynienia z przypaleniem lub brudnym spodem, jednym ze sposobów usuwania go z tafli żelazka jest umycie powierzchni nasączoną octem szmatką. Najlepiej, gdy żelazko jest lekko nagrzane, ale oczywiście odłączone od prądu. Przy większych zabrudzeniach polecane jest wymieszanie octu z sodą oczyszczoną.
Tego sposobu z pewnością nie stosujemy przy teflonowym spodzie, gdyż soda może uszkodzić strukturę teflonu!

Możemy również sięgnąć po roztwór octu i soli, połączonych w proporcjach 1:1. Taką mieszankę podgrzewamy i gdy będzie gorąca, moczymy w niej szmatkę, którą wyczyścimy żelazko. Na koniec urządzenie przecieramy ściereczką zmoczoną w wodzie destylowanej.

W przypadku kamienia gromadzącego się w zbiorniku z powodu twardej wody, możemy wymieszać wodę i ocet (w proporcji 1:1) Taką mieszankę wlewamy do pojemnika, włączamy żelazko, ustawiamy na wysoką temperaturę i czekamy, aż całość płynu wyparuje. Po zakończeniu powtarzamy czynność, używając jednak tylko wody, do czasu aż pozbędziemy się w zupełności pozostałości po occie. Ocet może uszkodzić ubrania, więc ważne, by dokładnie się go usunąć.
żelazko.jpg

Przy okazji możemy także upusty pary, na których również osadza się kamień. Dobrze sprawdzą się tu patyczki do uszu namoczone w occie.

Jeśli nie ufamy domowym sposobom lub są zawodne, możemy użyć dostępnych na rynku ściereczek lub sztyftów.

#czyszczenie żelazka #czyste żelazko #jak wyczyścić żelazko #dirty Iron

Justyna
Posts: 24
Joined: Fri Aug 09, 2019 11:30 am

Artykuł 12

Post by Justyna » Mon Aug 12, 2019 10:38 am

Artykuł 12

Post Reply