Czysty piekarnik na co dzień!

Jak utrzymać dom i życie w czystości? Z Nami nabierze to nowej jakości.
Post Reply
Justyna
Posts: 24
Joined: Fri Aug 09, 2019 11:30 am

Czysty piekarnik na co dzień!

Post by Justyna » Wed Sep 14, 2016 7:28 pm

Stojąc przed wyborem: smażone czy pieczone, powinniśmy jak najczęściej skłaniać się ku drugiej opcji, gdyż potrawy przygotowywane w piekarniku są nie tylko smaczne, ale też zdrowsze, niż dania z patelni.
Częste użytkowanie tego sprzętu oczywiście wiąże się z gromadzeniem się w nim przypalonego tłuszczu, resztek jedzenia i brudu. Nikt z nas nie chciałby chyba jeść z brudnego talerza?- To samo powinno dotyczyć także piekarnika. Musimy zatem pamiętać o jego regularnym czyszczeniu, co podniesie także wydajność pracy piekarnika i bezpieczeństwo użytkowania.


W dzisiejszym poście znajdziecie kilka pomocnych wskazówek pomocnych w zmierzeniu się z tym zadaniem.

Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych modeli piekarników- każdy z nich będzie czyścić w nieco inny sposób.
Jeśli jesteś posiadaczem piekarnika tradycyjnego, możesz sięgnąć po specjalne preparaty do czyszczenia piekarników. Dobrze sprawdzi się środek w sprayu z jonami srebra- VILLA PIEKARNIK GRIL. Dzięki swej formule pomoże także w wyczyszczeniu trudno dostępnych miejsc.

Przed przystąpieniem do czyszczenia załóż gumowe rękawiczki i odłącz od kontaktu urządzenie. Wyciągnij ruszty, blachy i zamocz je w misce z gorącą wodą. Gdy brud nieco odmięknie, spryskaj blachy płynem. Po upływie wskazanego na opakowaniu czasu przystąp do czyszczenia- użyj do tego szorstkiej części gąbki lub szczotki do czyszczenia. Niekiedy czynność trzeba powtórzyć kilka razy Podobnie postępuj z wnętrzem piekarnika- spryskaj dokładnie urządzenie i pozostaw środek na dnie i ściankach na kilkanaście minut lub w przypadku większych zabrudzeń dłuższy czas- wskazany na preparacie. Pamiętaj, by dokładnie usunąć resztki środka myjącego. Wypłucz piekarnik 2-3 razy, używając czystej wody i gąbki. Postępuj tak, aż do pozbycia się piany i brudu. Na koniec wytrzyj cały piekarnik ściereczką lub ręcznikiem kuchennym.

Zwolennicy domowych i ekologicznych sposobów mogą sięgnąć po znaną już ze swych właściwości czyszczących sodę, którą łączymy z połową szklanki płynu do naczyń i taką sama ilością octu. Miksturę wlewamy do większego naczynia, po czym, gdy powstała piana opadnie, rozgrzewamy piekarnik do około 50 stopni. Po wyłączeniu urządzenia, rozprowadzamy mieszankę na rusztach, blachach i drzwiczkach przy użyciu gąbki kuchennej. Po upływie kilku godzin możemy przystąpić do czyszczenia- używając szorstkiej strony gąbki namoczonej w gorącej wodzie. Ostatnim krokiem jest dokładne pozbycie się resztek substancji i wytarcie piekarnika do sucha. Jeśli nie udało się usunąć wszystkich zabrudzeń, można pozostałości wypalić, ustawiając piekarnik na 250 stopni na około godzinę.
brudny.jpgPosiadacze nowszych modeli piekarnika w celu uniknięcia dużych zabrudzeń powinni raz na kilka/kilkanaście użyć ustawić sprzęt na termoobieg i wstawić naczynie żaroodporne wypełnione wodą. Para i wytworzone ciepło sprawi, że brud namięknie i czyszczenie będzie znacznie szybsze i łatwiejsze.
W jeszcze lepszej sytuacji są użytkownicy piekarników z funkcją pyrolitycznego usuwania brudu, bowiem wystarczy postępować zgodnie z załączoną instrukcją i tylko usunąć powstały w wyniku spalania popiół.

pyroliza.jpg

Podobnie rzecz się ma w przypadku urządzeń pokrytych emalią katalityczną, dzięki której podczas pieczenia w wysokich temperaturach piekarnik sam spala tłuszcz i resztki. Należy jednak pamiętać, by po każdym pieczeniu, usuwać pozostałości przy użyciu wilgotnej ściereczki.

Pamiętaj, że bez względu na rodzaj posiadanego piekarnika powinno się czyścić go regularnie, co sprawi, że przygotowywane posiłki będą smaczniejsze, pozbawione zapachu przypalonego jedzenia, a samo urządzenie będzie działało sprawniej.

#piekarnik #czyszczenie piekarnika #cleaning oven # dirty oven #brudny piekarnik

Justyna
Posts: 24
Joined: Fri Aug 09, 2019 11:30 am

Artykuł 3

Post by Justyna » Fri Aug 09, 2019 11:48 am

Artykuł 3

Post Reply