Strona 1 z 1

Tłuste plamy na ubraniach

: 30 gru 2016, 17:53
autor: Justyna
Święta to czas, gdy na stołach królują wiele smakowitych, ale też tłustych potraw- ryby w olejach, sałatki z majonezem i inne dania na bazie tłuszczu. Po takim ucztowaniu na pewno wielu z was pozostały na obrusach lub ubraniach nieestetyczne, tłuste plamy. Niestety to bardzo częsty rodzaj plam powstający podczas jedzenia i nie tylko tego świątecznego. Na szczęście istnieje wiele sposobów na ich usunięcie.Jak w wielu przypadkach, tak i tu warto sięgnąć do domowej szuflady- znajdziemy w niej produkty, które uratują nasza garderobę.
Istnieje kilka sposobów wywabiania tłustych plam. Jak w przypadku wielu zabrudzeń, tak i tu łatwiej usuwa się świeżą plamę, więc warto od razu przystąpić do czyszczenia..


Jednym ze skutecznych sposobów na tego rodzaju plamy zarówno na tkaninach delikatnych jak i bawełnianych jest mąka ziemniaczana. Zabrudzone miejsce posypujemy, odstawiamy na kilka minut. Po upływie tego czasu czyścimy gąbką lub szczotką i płuczemy w ciepłej wodzie.

Możemy polać plamę płynem do zmywania i delikatnie potrzeć . Następnie ubranie wrzucamy do pralki i pierzemy .

Pomocne będzie również szare mydło. Należy zwilżyć wodą zabrudzenie, potrzeć je kilka razy suchym, szarym mydłem i zostawić na kilka godzin. Po upływie tego czasu trzeba ubranie moczyć kilka godzin w gorącej wodzie z terpentyną – 1 łyżeczka terpentyny na 2 litry wody. Następnie wyprać w pralce.

Innym wartym uwagi sposobem na pozbycie się tłustym plam jest zastosowanie alkoholu.
Ubranie należy zamoczyć w wodzie, po czym zwilżyć zanieczyszczenie alkoholem, po czym uprać jak zwykle.
olej.jpg
olej.jpg (6.56 KiB) Przejrzano 9385 razy

Do trudniejszych plam można sięgnąć po benzynę. Warto pamiętać, że to silna substancja zatem sprawdzi się w przypadku tkanin bawełnianych, sztucznych i wełnianych.Pod zaplamione miejsce trzeba podłożyć papierowy ręcznik i delikatnie pocierać zaplamione miejsce wacikiem nasączonym benzyną. Na zakończenie ubranie należy wypłukać w ciepłej wodzie.

Jeśli domowe sposoby okażą się zawodne należy sięgnąć po chemiczne odplamiacze np. mydełko Dr Beckmann lub popularny Vanish.