Przypalony garnek.

Jak utrzymać dom i życie w czystości? Z Nami nabierze to nowej jakości. 2016-2017.
Awatar użytkownika
Justyna

Przypalony garnek.

Postautor: Justyna » 26 paź 2016, 18:37

Czy zdarzyło ci się siedząc wygodnie w kanapie, czytając ulubioną książkę lub oglądając wciągający film, nagle zerwać się na równe nogi i pobiec do kuchni?
Ja kilkukrotnie znalazłam się w takiej sytuacji. Niestety widok, który tam zobaczyłam nie napawał optymizmem, a zapach… był chyba jeszcze gorszy.
Mowa oczywiście o przypalonym garnku. Czasami wystarczy naprawdę chwila, by nie tylko pyszne danie wylądowało w koszu, ale też trzeba wyrzucić garnek.
Jeśli i ciebie dotknął ten problem, nasze metody na pewno ci się przydadzą. Jeśli nawet obiad należy już do przeszłości, garnek może da się uratować. Jak zwykle większość składników, potrzebnych do wyczyszczenia go znajdziesz nie gdzie indziej, jak właśnie w kuchni! Dzięki nim i odrobinie wysiłku pozbędziesz się kłopotu i ocalisz przypalony garnek.

Gdy mamy do czynienia z niewielkim i świeżym przypaleniem garnka, wystarczy zalać go ciepłą wodą, wlać płyn do mycia naczyń i odstawić na kilkanaście minut do godziny. Po upływie tego czasu można już wyczyścić garnek gąbką, zeskrobać przy użyciu drewnianej łyżki lub łopatki- te przedmioty nie porysują dna.

Znacznie trudniej będzie doczyścić mocno przypalony, zaschnięty garnek.
Pomocna może być w tym wypadku sól kuchenna. Do garnka wsypujemy dużą ilość soli i dolewamy trochę ciepłej wody. Tak powstałą papkę zostawiamy w garnku na noc. Następnego dnia czyścimy szorstką częścią gąbki lub szczotką. Jeśli to nie poskutkuje, dosypujemy kilka łyżek soli, wlewamy wodę i zagotowujemy.
garnek.jpg
garnek.jpg (33.5 KiB) Przejrzano 4487 razy

Z przypalonym garnkiem na pewno poradzi sobie tabletka do zmywarki. Wrzucamy ją i zalewamy gorącą wodą nieco ponad linię przypalenia. Taką mieszankę pozostawiamy w garnku na noc, po czym przystępujemy do czyszczenia.

Podobne właściwości posiada również proszek do prania. Wsypujemy do garnka trzy łyżki proszku do prania, zalewamy wodą i przez pewien czas gotujemy. Po kilkunastu minutach usuwamy resztki przypalenizny i dokładnie myjemy garnek.

garnek przypalony.jpg
garnek przypalony.jpg (174.33 KiB) Przejrzano 4487 razy

Dobre efekty przyniesie także użycie coli. Gotujemy ją przez parę minut, by spalenizną zniknęła bez śladu.
W przypadku garnków nieemaliowanych rozwiązaniem jest także ocet. Do garnka zalanego wodą wlewamy pół szklanki octu z 3-4 łyżkami soli. Mieszankę zagotowujemy i odstawiamy na noc. Następnego dnia czyścimy przypaleniznę. Niestety wykorzystanie tego sposobu wiąże się z nieprzyjemnym zapachem jaki pozostawia ocet.

Przypalania garnków z pewnością da się uniknąć, ale na co dzień jesteśmy tak zabiegani, że lepiej na wszelki wypadek pamiętać o tych kilku prostych sposobach radzenia sobie z tym problemem.
#przypalony garnek #przypalenie #jakwyczyścićgarnek #czyszczenie #garnki #garnek #burned pot

Admin
Administrator

Re: Przypalony garnek.

Postautor: Admin » 27 paź 2016, 17:42

Kawał świetnej roboty Justyno:)
Co najmniej raz miałem taką sytuację w życiu i niestety nie udało mi się uratować tego garnka.
Byłem zmuszony go wyrzucić.

Teraz dzięki Twojej artykułowi będę starał się uratować każdy przypalony garnek:)
Czy jak to mówią w pewnej firmie: każde przypalone naczynie:)
Komfortowe przewozy do Anglii:
Przewozy do Anglii

Wróć do „Czyszczenie i pranie (Dom)”