Page 1 of 1

Czyste sztućce.

Posted: Tue Nov 08, 2016 8:07 pm
by Justyna
Piękne sztućce to ozdoba każdego stołu. Na rynku dostępnych mamy wiele wzorów i rodzajów sztućców- począwszy od tych ze stali nierdzewnej, poprzez produkty oksydowane, aż po posrebrzane a nawet srebrne.
By sztućce lśniły głębokim blaskiem i wspaniale prezentowały się na naszych stołach, należy właściwie o nie zadbać. Dziś podpowiemy jak czyścic sztućce w zależności od materiału, z którego są wykonane.

Sztućce oksydowane, czyli celowo postarzane, są wykonane ze srebra lub nim platerowane - pokryte warstwą szlachetnego metalu, m.in. srebrem i złotem. Takie sztućce stają się odporne na korodowanie, ale trzeba je pielęgnować podobnie jak wyroby ze srebra. Podczas mycia należy uważać, by ich nie porysować. Ciemniejsze plamy i zarysowania, można usunąć przy pomocy miękkiej szmatki oraz odpowiedniego płynu. Do ich czyszczenia nie używamy substancji zawierających silne związki chemiczne, ani soli kuchennej czy sody. Odradzamy również mycie ich w zmywarce.

Sztućce srebrne musimy myć ręcznie, najlepiej tuż po ich Wszelkich zarysowań najlepiej pozbyć się używając miękkich szmatek i specjalnych płynów do pielęgnacji srebra. Należy pamiętać, że srebro pod wpływem dłuższego kontaktu z siarką i jej pochodnymi, może zacząć śniedzieć. Takie ciemne plamy można usunąć używając miękkiej szmatki i płynu do czyszczenia sreber. Dzięki takim zabiegom i odpowiedniemu przechowywaniu- np. w specjalnych pudełkach, wyścielonych materiałem, srebrne sztućce na długo utrzymają doskonały wygląd.
sztućce.jpg

Najbardziej popularne sztućce, czyli te ze stali nierdzewnej, możemy myć w zmywarce. Niestety niekiedy zbyt intensywne i czyszczenie często powoduje utratę ich połysku. Trzeba pamiętać, aby używać wysokiej jakości preparatów do czyszczenia, najlepiej płynów, ponieważ w innym wypadku mogą powstać różnego rodzaju zarysowania. Tego rodzaju sztućce są mniej odporne i wytrzymałe od srebrnych czy posrebrzanych, co zatem idzie służą nam krócej.
#sztućce #widelce #noże #czyszczenie sztućców

Artykuł 11

Posted: Mon Aug 12, 2019 10:38 am
by Justyna
Artykuł 11